Zeka ve Gelişim Testleri

WISC-IV

WISC-IV zeka testi 6 yaş 0 ay–16 yaş 11 ay grubuna yönelik uygulanan bilişsel beceriler hakkında bilgi sağlayan bir zeka testidir. WISC-R testinin 1980’li yıllarda geliştirilmiş olmasına kıyasla oldukça yeni, Türkiye’deki norm çalışmaları 2016 yılında tamamlanmış ülkemizdeki en kapsamlı ve en güvenilir zeka testidir.Bireysel olarak uygulanan bu test Dünya üzerinde kullanılan geçerliliği ve güvenirliği kanıtlanmış en yaygın uygulamadır. Zeka seviyesini(IQ) belirlememizde ve gerekli yönlendirmeleri yapmamızda yardımcı olur. Bunun yanı sıra sözel kavrama yeteneği , algısal akıl yürütme , çalışma belleği ve işlemleme hızından oluşan dört ana yetenekleri öğrenmek yaşının altı veya üstünde giden yetenekleri tespit ettikten sonra doğru yönlendirebilmek için uygulanır.

D2 Dikkat Testi Nedir?

D2 Dikkat Testi bireylerin dikkat düzeylerini, öğrenme becerilerini, psikomotor hızlarını, zihin konsantrasyon düzeyini ve seçici dikkat düzeyini ölçmeye yarayan çok fonksiyonlu bir testtir. Bununla birlikte ölçülen başka özellikler de vardır. Bu özelliklerden en çok dikkat çekenleri ise kişinin verilen görevi ne kadar hız ile gerçekleştirebildiği ve performans düzeyidir. D2 Dikkat Testi kişilerde uygulanma yaş aralığı 9 ile 60 yaş arasıdır. Bu yaşlar arasında bilinci sağlıklı olan bireylere uygulanabilen bir testtir. Asıl amacı ile performans ölçmeyi hedefleyen testlerden biridir. Testin maksimum tamamlanma süresi 8 dakikayı aşmamaktadır. Test sonucunda bireyin psikomotor hızı ve performans düzeyi (performans düzeyinin zamanla gösterdiği değişim) hakkında bilgi sahibi olunur.

D2 Dikkat Testi, bireysel veya grup halinde iken insanlara uygulanabilen bir testtir. Bu test çocukların yanı sıra mesleği gereği uzun süre yüksek dikkat düzeyine sahip olması gereken insanlar için işe alım süreçlerinde uygulanmaktadır.

Moxo Dikkat Testi

Dikkat, Zamanlama, Dürtüsellik ve Hiperaktivite performansı olmak üzere dört farklı alanı ölçen, uzmanlar tarafından uygulanan, herhangi bir görüş ve duygu içermeyen, online olarak uygulanan bir testtir.

MOXO, Dikkat, Zamanlama, Dürtüsellik ve Hiperaktivite performans düzeylerinin ölçümünde oldukça etkili bulunmuştur. Moxo çocuk ve moxo genç- yetişkin olarak iki farklı formu vardır. 6 yaş ile 65 yaş arasına uygulanan bir testtir. Kısa süren ve sonucu hemen alınan bir testtir.